Lajme

“Krímíneli u vesh me petkun e víktímës”, babai i Klodian Rashës shpreh índínjatën pas dënímit të ish-polícit që i vràu të birin

Gjykàta ka dhënë ditën e sotme dénimin me 15 vite bùrg për eféktívin e polícisë, Nevaldo Hajdaraj, i cili është i akùzuar për vràsjen e Klodian Rashës. Për shkàk të gjýkimit të shkurtuar, dënimi ndaj Hajdarajt ulet në 10 vite bùrgim.

Hajdaraj nuk tha asgjë, por avokati shprehu péndesë dhe në emër të klientit i dha ngushéllimet familjes.

Lídhur me këtë, babai i 25-vjeçarit të vràrë në dhjetor të vitit që lamë pas, e ka komentuar me índínjatë të madhe vendimin e dhénë nga Gjykàta e Tiranës.Qazim Rasha Archives - Shqiptaret per Shqiptaret

Qazim Rasha mes zhgénjimit të madh nga padréjtësia që mori sot dhe dhímbjes së hùmbjes së të birit i bëri thirrje qytetarëve dhe gazetarëve të ruajnë fëmijët.

“Ju kisha thënë që do vijë momenti që do t’i themi disa gjëra. Sot është momenti. Dua t’ju falënderoj ju nga zemra për punën fisnike që keni kryer që nga dita e parë deri tek dita e sotme. Falë jush shumë gjëra morën rrugë, pavàrësisht inskéniméve që u munduan me të gjitha format. Falënderoj çdo person që ka tròkitur në derën time nga dita e parë deri sot në ditën e 216-të, falënderoj çdo qytetar që mbùshën shéshet duke thirrur ‘Unë jam Klodiani’. Ardhja ime që nga dita e parë ka qenë jo krejt pa domethënie. Ishte një màkàbritet që e kreu një sekt që çdo lloj epiteti mund të vendosësh vetëm epitetin njeri jo. Ai për të cilin paguan taksa, një lloj hulíganí, padrejtësisht vrét një djalë të ri në rrugicën e shtëpisë së vetë.qazim-rasha-dhe-klodian-rasha |

Pavàrësisht alíbisë, ngjàrjes, tràgjedisë, arriti deri aty sa víktíma të marrë pozícíonin e krímínelit dhe krímíneli është veshur me petkun e víktímës. Është një ngjàrje që ka trondítur jo vetëm thémelet e familjes sime, por të mbarë shoqërisë, por edhe shtetit. Kjo njòllë e zezë nuk do i híqet. Mesazhi im është një, fëmija im iku, u vàrròs, por fëmija juaj, gjàku është njëlloj si i të gjithëve.

Mendoja që me këtë rast të shërbejë një shembull për këta që janë gjallë, të shërbejë si símbolíkë që edhe ju kini kujdes ruajini fëmijët tuaj.

Si mund ta quash drejtësi, kur çdo gjë është e qartë dhe me një të léné të lapsit i jep gjýkimin e shkurtuar?! Mendoj dhe besoj tek drejtësia e re që po ngríhet”, deklaroi babai i Klodian Rashës.

Ai u pyet nëse do ta apélojë vendimin e Shkallës së Parë dhe për këtë tha se nuk ka besim.

“Unë e kam kërkuar drejtësinë që ditën e parë, por me këtë lloj drejtësie nuk besoj se mund ta gjej as unë, askush”, deklaroi Qazim Rasha.

Të vrítet njeriu para kamerave që shérbejnë si një dëshmi e qartë e makàbrítetit nga ata që duhet të na ruajnë e të na mbrojnë dhe të çòhet peshë gjithë vendi nga pròtestat dhe si përfundim aùtori i kësaj ngjàrje të réndë që trònditi mbarë vendin të dénohet vetëm me 10 vite bùrg, kjo është një tregues i qartë i padrejtësive që bëhen nga vetë sistemi i drejtësisë.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *